Laboratorium istnieje od 2005 roku i od tego czasu rozwija swój potencjał. Dzięki niemu studenci i pracownicy Wydziału Zamiejscowego SWPS w Sopocie mają możliwość przeprowadzania badań w ramach działalności naukowej.

Pomieszczenia

Laboratorium składa się z 5 odrębnych pomieszczeń oraz 3 osobnych, wygłuszonych pomieszczeń badawczych, tak zwanych boxów , co pozwala na równoległe prowadzenie prac badawczych.

Stanowiska komputerowe

Pierwsze pomieszczenie służy realizacji eksperymentów przy pomocy komputerów. Znajdują się tam również wspomniane boxy. W chwili obecnej Laboratorium dysponuje 8 komputerami, 3 wysokiej klasy komputerami stacjonarnymi oraz monitorami o bardzo dobrej szybkości odświeżania oraz 5 średniej klasy komputerami stacjonarnymi.

Komputery wyposażone są również w joysticki (4 sztuki), response pady (3 sztuki) i wysokiej jakości słuchawki wygłuszające (2 sztuki).

Pracownia

W trzecim pomieszczeniu (Pracownia) znajduje się laboratorium okulograficzne wyposażone w eyetracker EyeLink 1000Plus, co pozwala pracownikom i studentom przeprowadzać badania nad ruchem gałek ocznych. Do zasobów Wydziału należy wykorzystywany na zajęciach oraz w badaniach system BIOPAC, umożliwiający zbieranie danych fizjologicznych – temperatury, ciśnienia krwi, oddechu oraz  zmian w mięśniach twarzy. W 2018 roku dokupiono moduł bezprzewodowy STP100C. System jest mobilny, znajduje się w Pracowni.

SWPS dysponuje również profesjonalnym sprzętem fotograficznym (lustrzanka (Canon 700d) z obiektywem portretowym (28-70mm) wraz z oświetleniem studyjnym (2 x Quantum 300watt) i tłem portretowym) oraz drukarką fotograficzną i komputerem (z oprogramowaniem Adobe Lightroom 6.0) do wywoływania i katalogowania wykonywanych zdjęć. Sprzęt ten wykorzystywany jest do wykonywania zdjęć osób badanych w standaryzowanych warunkach oświetleniowych. Przechowywany jest w Pracowni.Pracownia jest pomieszczeniem, które można zaadaptować zgodnie z prowadzonym programem badawczym, można również prowadzić w nim niestandardowe badania komputerowe.

Fokusownia

Czwarte pomieszczenie docelowo służy badaniom fokusowym. Wyposażone jest w system kamer, co umożliwia analizę dynamiki procesów grupowych oraz realizowanie badań konsumenckich. Znajduję się w nim również telewizor, który umożliwia przykładowo wyświetlenie pomieszczenia z sali poglądowej.  Piąte pomieszczenie to sala poglądowa, dzięki której możliwa jest kontrola przebiegu eksperymentów.

Oprogramowanie

Do zasobów Laboratorium należy oprogramowanie, służące do przygotowania skryptów badawczych: E-prime w wersji 1.1 (dwie licencje) i 2.0 (jedna licencja) oraz Inquisit 4.0 oraz 5.0 w wersji stacjonarnej, 3.0 w wersji internetowej (3 licencje) oraz 5.0 w wersji internetowej (brak limitu). Wydział Sopocki oferuje również dostęp do zaawansowanego programu analiz statystycznych (LISREL). Umożliwia on przeprowadzanie zaawansowanej analizy regresji (dwie bądź więcej zmiennych zależnych, analiza mediacji), konfirmacyjnej analizy czynnikowej, jak i analiz zgodnych z wieloma innymi modelami statystycznymi. Laboratorium dysponuje licencją programu w wersji 8.8 oraz kilkoma angielskojęzycznymi podręcznikami. Jesteśmy w posiadaniu oprogramowania ANT_STAT, ułatwiającego odzyskanie i analizę danych z testu uwagi ANT (z ang. Attention Network Task), stworzonego do badania 3 jej mechanizmów: czujności, orientacyjnego i wykonawczego.

Inquisit

Narzędzie do projektowania i administrowania testami psychologicznymi i eksperymentami zarówno w laboratorium, klinice, jak iw terenie.
Posiada bibliotekę testów online z dziesiątkami powszechnie używanych zadań i środków psychologicznych.
Narzędzie oferuje obszerną bibliotekę testów psychologicznych do pomiaru i manipulacji szerokim zakresem konstrukcji psychologicznych. Wszystkie testy dostępne w bibliotece są bezpłatne wraz z licencją Inquisit.

Dostępne licencje dla wersji 4, 5 i Web.

ANT_STAT

Oprogramowanie do analizy danych wraz z instrukcją obsługi.

E-Prime 1.0

Oprogramowanie służące do projektowania eksperymentów behawioralnych.

W zestawie znajduje się instrukcja obsługi, klucz licencyjny i płyta CD.

Dostępne wersje: E-prime w wersji 1.1 (dwie licencje) i 2.0 (jedna licencja)

Inne urządzenia

Response Pad – The Black Box ToolKit

Klawiatura odpowiedzi black box, umożliwia łatwą zmianę naciśnięć klawiszy wysyłanych do komputera. Klawiatura ma na celu zmniejszenie niespójności i poprawę dokładności czasu reakcji w porównaniu z użyciem standardowych klawiatur lub myszy.
Narzędzie pracuje z E-Prime, SuperLab, Presentation, Inquisit, PsychoPy lub innym oprogramowaniem, które akceptuje standardowe odpowiedzi klawiatury.
Przezroczyste guziki pozwalają na umieszczenie własnych etykiet pod przezroczystą plastikową osłoną.
Działa na komputerach PC / Mac / Linux.

Response Pad – Model RB-740

Model RB-740 jest modelem idealnym do eksperymentów wykorzystujących skalę Likerta lub wymagających podejmowania decyzji tak / nie.

W połączeniu z SuperLab 6, RB-740 oferuje niskie opóźnienie 2 ms. We wcześniejszych wersjach SuperLab lub E-Prime, PsychoPy, Presentation, Inquisit, Experiment Builder, precyzja pomiaru czasu wynosi około ± 5 ms. Tryb klawiatury oferuje mniejszą precyzję synchronizacji, ale czyni ją uniwersalnie kompatybilną z dowolnym oprogramowaniemWszystkie nakładki klawiszy są wymienne i można je układać w dowolnej konfiguracji. Przezroczyste nakładki pozwalają na umieszczenie własnych etykiet lub wskazówek dla uczestników

JOYSTICK EXTREME 3D PRO

12 programowalnych przycisków, możliwość konfiguracji osi X i Y.
Współpracuje z oprogramowaniem zainstalowanym w laboratorium.
Każdy programowalny przycisk można skonfigurować w celu wykonywania wielu pojedynczych poleceń lub zaawansowanych makr z wieloma sekwencjami klawiszy i obsługą myszy.

Słuchawki SENNHEISER PXC 550 z funkcją Bluetooth

Słuchawki PXC 550 Wireless posiadają cztery presety ustawień charakterystyki brzmieniowej oraz tryb Director do indywidualnej zmiany ustawień, który pozwala na łatwe dostrojenie brzmienia do własnych preferencji przy wykorzystaniu aplikacji Sennheiser CapTune™.
Słuchawki posiadają system komend głosowych, redukcję szumów a czas pracy wynosi do 30h.

Psychogalwanometr

Psychogalwanometr to urządzenie przeznaczone do pomiaru reakcji skórnych, wykorzystywane do pomiarów fizjologicznych, psychologicznych. Psychogalwanometr wykorzystywany jest również w badaniach marketingowych. Może służyć do pomiaru reakcji skórnych badanych osób na testowane produkty, opakowania, kolory, reklamy itp.

Wariograf 2k7

Urządzenie służy do analizowania fizjologicznych reakcji organizmu (napięcia układu nerwowego autonomicznego) człowieka, które są związane z funkcjonowaniem emocjonalnym i jego reakcją na bodźce z otoczenia.

Urządzenie służy do rejestrowania zmian fizjologicznych takich jak temperatura, oddech, rytm serca czy reakcja skórno-galwaniczna.

Stoper

Dostępne 3 sztuki.

Glukometr Accu-Chek Go

Aparat służy do pomiaru stężenia glukozy we krwi. Glukometr mierzy stężenie glukozy we krwi z określonego zakresu wartości 10-600 mg/dL lub 0,6-33,3 mmol/L. Pomiar stężenia glukozy zajmuje około 5 sekund.

Dostępne 4 sztuki.